Niemiecki model kształcenia wywodzi się z niemieckiego pragmatyzmu. Tutaj szkoły kształcą przede wszystkim przyszłych pracowników idealnie dopasowanych do wymagającego rynku pracy. Nauka w Niemczech jest więc ściśle skorelowana z interesem gospodarczym państwa. Już na wczesnym etapie kształcenia dzieci są przydzielane do szkół o określonym profilu. Punktem wspólnym wszystkich niemieckich ścieżek edukacyjnych są zajęcia praktyczne. W przeciwieństwie do polskiego systemu kształcenia- na zajęcia praktyczne kładzie się w Niemczech duży nacisk.
Dualny system kształcenia- na czym polega
Naukę zawodu w Niemczech cechują równoległe do nauki teoretycznej- praktyki (można w nich uczestniczyć, po ukończeniu 16. roku życia). Owe praktyki łączą się ściśle z harmonogramem szkolnym i są niejako dopełnieniem programu obowiązującego w szkołach. Praktyki odbywają się w firmach, które jednocześnie przez nie finansowane. Ponadto, uczeń na czas uczestnictwa w praktykach jest zatrudniany na podstawie umowy pracę. Nauka teoretyczna w Niemczech jest z kolei finansowana przez kraje związkowe. Co ciekawe nauka zawodu nie wyklucza studiowania.
Po zakończeniu edukacji dualnej w Niemczech, firmy, u których pobierane były praktyki są otwarte na zatrudnianie swoich uczniów. Na rynku pracy powstaje coraz więcej branż, które wymagają wysokich umiejętności społecznych, manualnych, kreatywnych i takich, których nie wynosi się ze szkół wyższych.
Jak przygotować się do podjęcia nauki w Niemczech?
Doskonałym sposobem na przygotowanie się do zasad determinujących system kształcenia w Niemczech są obozy językowe i kursy języka niemieckiego. Dzięki nim, dzieci obcują z językiem niemieckim na co dzień. Przyswajają nie tylko struktury gramatyczne, ale również poznają kulturę. Jednym z najchętniej wybieranych miast wśród adeptów języka niemieckiego jest stolica Niemiec.
Berlin to miejsce skupiające wiele galerii i muzeów będących w posiadaniu eksponatów sztuki od okresu średniowiecza, aż po dziś dzień. Dzieła takie, można zobaczyć między innymi w Galerii Malarstwa (Gemaldegalerie) lub Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum). Stolica szczególnie kojarzy się ze sztuką współczesną, przełamującą granice i eksperymentującą z formą. Dzięki wyjazdom zagranicznym, dziecko ma szansę na wielowymiarowe przygotowanie do uczestnictwa w niemieckich zajęciach edukacyjnych.